02.09.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 wrzenia 2004 r., sygn. GSK 381/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Andrzej Kisielewicz, Sędziowie NSA - Urszula Raczkiewicz (spr.), - Józef Waksmundzki, Protokolant - Stefan Ukalski, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółdzielni Mleczarskiej [...]w G. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2003 r. sygn. akt SA/Bk 533/03 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mleczarskiej [...] w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 19 marca 2003 r. [...] w przedmiocie wartości celnej towaru 1. Uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku; 2. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku na rzecz Spółdzielni Mleczarskiej [...] w G. kwotę 220 złotych (dwieście dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Spółdzielnia Mleczarska "[...]" z G., zgłosiła w Urzędzie Celnym w Białymstoku na podstawie dokumentu SAD nr [...] z dn. 18 września 1998 r. papier na opakowania do mleka z nadrukiem oraz folię do powlekania - sprowadzone ze Szwecji i towary te zostały dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym. Dyrektor Urzędu Celnego w Białymstoku po wszczęciu postępowania postanowieniem z dn. 27. 07.2001 r., decyzją z dn. 07. 09. 2001 r. nr [...] orzekł o uznaniu wymienionego wyżej zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określił kwotę długu celnego w wysokości podwyższonej o opłaty licencyjne za korzystanie ze znaku towarowego "[...]".

W uzasadnieniu decyzji podano, że w toku kontroli w siedzibie importera ujawniona została umowa licencyjna Nr 1/95 z dn. 10 listopada 1995 r. zawarta pomiędzy firmą [...] Oddział w Warszawie, a Spółdzielnią Mleczarską "[...]" w G., upoważniająca tę ostatnią do korzystania ze znaku towarowego "[...]" przy oznaczaniu produkowanych wyrobów oraz umowa o przejęcie praw i obowiązków z tej umowy licencyjnej na używanie znaku towarowego, zawarta w Warszawie dnia 30 czerwca 1998 r. pomiędzy firmą [...]Oddział w Warszawie (cedent), a firmą [...] Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie (cesjonariusz), przenoszącej na cesjonariusza wszystkie prawa i obowiązki z umowy licencyjnej Nr 1/95, a także dokumenty potwierdzających uiszczenie opłat licencyjnych. Organ celny podkreślił, że w celu określenia wartości celnej do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dolicza się, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, między innymi opłaty licencyjne poniesione w związku z zawartą umową licencyjną, które kupujący musiał zapłacić jako warunek sprzedaży towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty