09.09.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 wrzenia 2004 r., sygn. FSK 423/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA J. Rypina (spr.), Sędziowie NSA J. Brolik, S. Marciniak, Protokolant J. Wędołowska, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "K." Sp. z o.o. w T. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego O/Z w Gdańsku z dnia 11.12.2003 r. sygn. akt I SA/Gd 1749/00 wydanego w sprawie ze skargi "K." Sp. z o.o. w T. na decyzję Izby Skarbowej w B. O/Z w T. z dnia 28 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 1998 r. 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od skarżącej "K." Sp. z o.o. w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. 3.600 zł /trzy tysiące sześćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2003 r. /I SA/Gd 1749/00/ Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "K." w T. na decyzję Izby Skarbowej w B. Ośrodek Zamiejscowy w T. z dnia 28 lipca 2000 r. wydaną w trybie art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej określającą podatek od towarów i usług za grudzień 1998 r.

Zdaniem Sądu decyzja Izby Skarbowej w B. Ośrodek Zamiejscowy w T. nie narusza prawa. Sąd uznał, że organy podatkowe obu instancji, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądu administracyjnego, przyjęły, że władne są do badania, czy określona czynność nie została dokonana w celu obejścia prawa lub dla pozoru. W ocenie Sądu wprowadzony od dnia 1 stycznia 2003 r. przepis art. 24b par. 1 Ordynacji podatkowej ostatecznie potwierdził konieczność systemowego rozwiązania mechanizmu kontroli podatkowych skutków czynności prawnych. Zmiana ta potwierdziła prawidłowość dotychczasowej interpretacji wywodzonej z przepisów aktu wykonawczego i Kodeksu cywilnego. Według Sądu, dyspozytywny charakter umów cywilnoprawnych nie może być wykorzystywany do uchylania się od obowiązku podatkowego albo zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Sąd powołał się na liczne orzeczenia sądu administracyjnego, w których stwierdzono, że organy podatkowe są uprawnione do oceny treści i celów czynności cywilnoprawnych pod kątem, czy nie zmierzają one do obejścia obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W ocenie tej istotne są skutki, jakie czynności te wywołują na płaszczyźnie prawa podatkowego. W ocenie Sądu omawiana regulacja pozwala na pominięcie w rozliczeniu faktur zakwestionowanych w decyzjach organów podatkowych, w sytuacji gdy strona tak prowadzi bieg swoich interesów, aby uzyskać cele niezgodne z wolą ustawodawcy kształtującego zasady opodatkowania sprzedaży towarów i usług. Działanie skarżącej nakierowane było na wykorzystanie zapisów ustawy dla celów spornych z jej istotą tj. dla przejęcia kwot w normalnym obrocie gospodarczym należnych Skarbowi Państwa. Brak racjonalności w kwestionowanym obrocie gospodarczym Spółki poza elementem uzyskania korzyści podatkowych, jest oczywistym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne