26.10.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 padziernika 2004 r., sygn. FSK 948/04

Prawidłowe wskazanie podstawy kasacyjnej z art. 174 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ polega na określeniu konkretnych przepisów prawa, które zostały naruszone przez sąd, jak również sposobu ich naruszenia tzn. wskazania czy naruszenie nastąpiło przez błędną wykładnię czy też błędne zastosowanie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski Sędziowie NSA Antoni Hanusz Ryszard Pęk (spr.) Protokolant Magdalena Gródecka po rozpoznaniu w dniu 26 października 2004 r. skargi kasacyjnej Barbary K.-K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach z dnia 16 lipca 2003 r., sygn. akt I SA/Ka 1614-1637/02 w sprawie ze skargi Barbary K.-K. na decyzję Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 24 marca 2002 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia 24 marca 2003 r. Izba Skarbowa w K. Ośrodek Zamiejscowy w C. utrzymała w mocy decyzje Urzędu Skarbowego w L. z dnia 5 marca 2002 r. określające Barbarze K.-K., prowadzącej Lombard "H.", zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za lata 1998-1999. W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa wyjaśniła, że podatniczka - prowadząc lombard - ewidencjonowała prowizję /odsetki/ z tytułu pożyczek pod zastaw, przy czym, w przypadku braku zwrotu pożyczki, część przedmiotów przyjętych do lombardu została przez nią sprzedana. Wówczas jednak z tytułu sprzedaży towarów będących przedmiotem zastawu podatniczka odprowadziła podatek od towarów i usług obliczonego według stawki 22 % jedynie od prowizji /otrzymanych odsetek/ zamiast od całej wartości tej sprzedaży. Izba Skarbowa zaznaczyła, iż w przypadku gdy pożyczkobiorca zwraca pieniądze i odbiera zastaw, podstawą opodatkowania u prowadzącego lombard jest uzyskana prowizja. Natomiast w sytuacji, gdy zastaw nie został odebrany, a podatnik sprzedał zastawiony towar, to podstawą opodatkowania w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług jest cena sprzedaży. W ocenie Izby Skarbowej dokonane przez podatniczkę czynności sprzedaży zastawionego towaru podlegały opodatkowaniu stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne