Wyrok NSA z dnia 27 maja 2003 r., sygn. I SA/Wr 2397/01
Zawarcie umowy o przewłaszczeniu rzeczy w celu zabezpieczenia kredytu bankowego nie jest czynnością prawną "odstąpienia" rzeczy, o jakiej mowa w art. 190 par. 1 pkt 6 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Mieczysława F. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 25 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego od samochodu marki Opel Astra - uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Dyrektora Urzędu Celnego we W. z dnia 5 lutego 2001 r. (...);
UZASADNIENIE
Mieczysław F. w dniu 7 kwietnia 1998 r. sprowadził samochód osobowy Opel Astra i w zgłoszeniu celny (...) wniósł o objęcie tego samochodu procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym i zwolnienie od cła na podstawie art. 190 par. 1 pkt 6 lit. "a" Kodeksu celnego. Wnioski te zostały uwzględnione i samochód został objęty wnioskowaną procedurą i zwolniono go od cła pod warunkiem nieodstępowania przez okres dwóch lat od dnia dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym.
Dyrektor Urzędu Celnego we W. postanowieniem z dnia 22 marca 2000 r. wszczął postępowanie celne dotyczące niezachowania warunku nieodstępowania samochodu przez okres dwóch lat od daty dopuszczenia do obrotu, a następnie decyzją z dnia 5 lutego 2001 r. (...) uznał, że w związku z naruszeniem warunku nieodstępowania samochodu powstał dług celny w wysokości 10.437,75 zł z odsetkami za zwłokę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty