Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2003 r., sygn. I SA/Wr 3079/00
Jeżeli w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane oraz trybu i warunków dokonywania zwrotu i umorzenia /Dz.U. nr 158 poz. 1050 ze zm./ ustawodawca użył określenia "w postępowaniu likwidacyjnym" należy przyjąć, że pojęcie to ma takie znaczenie, jakie przypisuje się jemu w poszczególnych aktach prawnych, które takie postępowanie przewidują. Skoro jednak przepisy Kodeksu cywilnego takiego postępowania w odniesieniu do spółek cywilnych nie przewidują - nie ma podstaw do przyjęcia, że przepis ten może odnosić się także do spółek cywilnych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marioli N. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 3 listopada 2000 r. (...) w przedmiocie odmowy umorzenia należności celnych; oddala skargę.
UZASADNIENIE
Mariola N.-P. pismem z dnia 29 lutego 2000 zgłosiła wniosek o umorzenie należności celnych wynikających z decyzji Dyrektora Urzędu Celnego we W. z dnia 2 sierpnia 1994 r. (...). Wniosek ten uzasadniła trudną sytuacją finansową wynikającą z faktu, że spółka prowadzona razem z mężem została zlikwidowana, wnioskodawczyni utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę w wysokości 1.880 zł miesięcznie, na wyłącznym utrzymaniu posiada nieletnią córkę, a kwota należności celnych w dalszym ciągu wynosi 78.250,02 zł. Jednoczenie zarzuciła, że jedynym jej majątkiem były sprowadzone towary, jednakże organ celny skierował do tych towarów egzekucję i osiągnął z ich sprzedaży jedynie 4,15 procent zadłużenia. W związku z zadłużeniem wobec ZUS wnioskodawczyni zawarła układ ratalny, jednakże konieczność spłacania zaległości celnych zmusi ją do zerwania tego układu. W rezultacie nie ma ona żadnych możliwości spłaty zadłużenia i w obecnej sytuacji zagrożona jest egzystencja jej rodziny.
Dyrektor Urzędu Celnego we W. decyzją z dnia 28 czerwca 2000 r. (...) odmówił umorzenia należności celnych. Organ I instancji stwierdził, że kwestię umorzenia należności celnych regulują art. 246 par. 1 i art. 248 par. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane oraz trybu i warunków dokonywania zwrotu i umorzenia /Dz.U. nr 158 poz. 1050 ze zm./. Przepisy te w ocenie organu nie przewidują możliwości umorzenia należności celnych ze względu na trudną sytuację materialną dłużnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty