09.04.2003

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2003 r., sygn. IV SA 2407/01

1. Zarówno zbiorniki naturalne jak i zbiorniki sztuczne /nowo wybudowane zbiorniki wodne/, takie jak np. stawy hodowlane i sadzawki kąpielowe, stawy rekreacyjne - plenerowe, baseny kąpielowe, czy też zbiorniki przeciwpożarowe, w różnym stopniu wpływają zarówno na gospodarkę wodną jak i na kształtowanie środowiska przyrodniczego. Stawy rybne które mogą być urządzone zarówno w zbiornikach wodnych naturalnych jak i w zbiornikach wodnych sztucznych, zaliczane są do urządzeń melioracji szczegółowej. Sztuczne zbiorniki wodne zmieniają jednak dotychczasowe przeznaczenie terenu, co przesądza o trybie postępowania w przypadku zamiaru ich wybudowania.

2. Sprawa pogłębienia istniejącego naturalnego zbiornika wodnego wymaga dokonania precyzyjnych ustaleń co do zakresu robót ziemnych, celu przedsięwzięcia oraz jego wpływu na gospodarkę wodną i na kształtowanie środowiska przyrodniczego. Od tych ustaleń zależeć będzie przyjęcie właściwego trybu postępowania z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń wynikających z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i z przepisów prawa powszechnie obowiązujących. Należy przede wszystkim rozstrzygnąć, w jakim zakresie przepisy - Prawa budowlanego mają zastosowanie do pogłębiania naturalnego okresowego zbiornika wodnego w aspekcie przepisów - Prawa wodnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Anny Sz. na decyzję Wojewody M. z dnia 13.06.2001 r. (...) w przedmiocie sprzeciwu w sprawie budowy oczka wodnego o powierzchni 600 m2 - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z dnia 11.04.2001 r. (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty