25.11.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2003 r., sygn. V SA 326/03

Ponieważ o wartości transakcyjnej decyduje cena zapłacona lub należna, to nie może być traktowana jako wyłączny dowód określający tę wartość wadliwie podana w dokumentach celnych cena towaru. Organ celny nie jest związany treścią składanych dokumentów ani deklarowaną wartością, lecz obowiązany jest wartość tę ustalić samodzielnie, w granicach zasady swobodnej oceny dowodów i w określonym przepisami celnymi trybie. Problem upustów cenowych /ewentualnie rabatów/ nie jest regulowany przepisami Kodeksu celnego, jednak stykał się z nim Naczelny Sąd Administracyjny, wskazując jedynie na potrzebę wnikliwego wyjaśnienia okoliczności związanych z udzielonym upustem /rabatem/ oraz konieczność pełnej oceny materiału dowodowego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "E. L. P." - Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 16 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty wynikającej z długu celnego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z 16 grudnia 2002 r. (...) Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w W. z 27 sierpnia 2002 r. (...), którą organ pierwszej instancji uznał zgłoszenia celne zawarte w dokumencie SAD z 23 września 1999 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i wymiaru cła oraz w tym zakresie orzekł ponownie.

W decyzji powołano art. 233 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926/, przepisy art. 262, art. 23 par. 1 i 9, art. 85 par. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ oraz art. 4 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2002 r. o przekształceniach w administracji celnej oraz o zmianie niektórych ustaw /Dz.U. nr 41 poz. 365/.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ orzekający stwierdził, że 23 września 1999 r. "E. L. P." - Spółka z o.o. w W. przedstawiła zgłoszenie celne, wnioskując o objęcie towaru /leków/ procedurą dopuszczenia do obrotu. Do zgłoszenia celnego dołączono wystawione przez eksportera faktury handlowe oraz deklarację wartości celnej /DWC/. Dyrektor Urzędu Celnego w W. uznał zgłoszenie celne za odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 par. 1 i 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określenie kwoty wynikającej z długu celnego. Przedmiotowy towar został następnie zwolniony, w celu użycia zgodnie z procedurą, jaką został objęty. Po zwolnieniu towaru, w wyniku podjętych przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej czynności weryfikacyjnych przeprowadzonych w siedzibie importera stwierdzono, że wartość celna importowanych towarów mogła być ustalona w sposób nieprawidłowy. Świadczyły o tym dokumenty zarejestrowane w księgowości firmy, to jest: umowa z 10 lutego 1995 r. i związane z nią uzgodnienia oraz wystawiane na koniec każdego miesiąca noty kredytowe obniżające wartość importowanych leków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp