Wyrok NSA z dnia 18 marca 2003 r., sygn. III SA 1166/01
1. Warunkiem zastosowania stawki "0" procent do usług świadczonych w kraju, jest bezpośrednie ich powiązanie z eksportem towaru oraz uwzględnienie ich wartości w cenie eksportowanego towaru /art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym - Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Obie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.
2. Rzeczywista treść realizowanej umowy /kontraktu eksportowego/ decyduje i przesądza o prawie do zastosowania stawki "0" procent nie zaś liczba wystawionych faktur za towary i usługi będące przedmiotem eksportu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "M." Sp. z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 2 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję;
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzję z dnia 2.04.2001 r. (...), po rozpatrzeniu odwołania Spółki z o.o. "M." w J. od decyzji Urzędu Skarbowego w O. z dnia 15.09.2000 r. (...) w sprawie zobowiązania w podatku od towarów i usług, Izba Skarbowa w W. uchyliła zaskarżoną decyzję organu I instancji w części określającej zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami oraz ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe, umarzając postępowanie w sprawie, natomiast w pozostałej części utrzymała decyzję w mocy.
Jak wynika z uzasadnienia powyższej decyzji, w toku przeprowadzanego postępowania podatkowego organu I instancji ustalił podczas kontroli przeprowadzonej w firmie "M.", iż zastosowano niewłaściwą stawkę w podatku od towarów i usług z tytułu eksportu usług związanych z przygotowaniem matryc drukarskich. Dotyczyło to faktur wystawionych w lutym, kwietniu i lipcu 1999 r. Zdaniem organu podatkowego usługi do których stosowano stawkę podatku "0" procent, polegały na wykonaniu odpowiednich klisz, fotopolimerowych matryc oraz rozbarwieniu każdego projektu. Zdaniem organu I instancji usługi te wykonywane były w Polsce, a ich wartość nie była zawarta w cenie eksportowego towaru. Podczas kontroli stwierdzono także odliczenie podatku naliczonego w miesiącu marcu i wrześniu 1999 r. wynikającego z faktur wystawionych przez zakład pracy chronionej podczas, gdy należności z nich wynikające zostały zapłacone w formie pieniężnej za pośrednictwem banku w miesiącu innym, niż ten, w którym otrzymano fakturę. Urząd Skarbowy uznał, że odliczenia podatku naliczonego dokonane przez stronę w miesiącach marzec i wrzesień 1999 r. niezgodne z postanowieniem par. 54 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./ w związku z art. 19 ust. 3 ustawy o VAT, w myśl którego podstawą do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego o podatek naliczony lub zwrotu podatku stanowią faktury wystawione przez zakład pracy chronionej, za które zapłacono w formie pieniężnej za pośrednictwem banku, w terminie określonym w art. 19 ust. 3 cytowanej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty