Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2003 r., sygn. II SA 2472/02
1. Niedopuszczalne jest głosowanie nad uchwałą rady stwierdzającą odwołanie zarządu w głosowaniu tajnym. Ma ona bezwzględnie charakter deklaratoryjny, potwierdzający skutki prawne zaistniałe wskutek głosowania tajnego. Podejmowanie takiej uchwały, oczywiście już w głosowaniu jawnym, musiałoby doprowadzić do ujawnienia wcześniejszego sposobu głosowania tajnego i do kolizji wyników obu głosowań, gdyby niektórzy radni z różnych powodów zmienili swoje stanowisko.
2. Funkcjonowanie samorządu terytorialnego łączy się ściśle z kwalifikacjami radnych, na które składają się także ich cechy charakteru i pojmowanie roli, jaką im powierzyli wyborcy. Ukazane w skargach zachowania niektórych radnych mające na celu ujawnianie sposobu głosowania tajnego na potrzeby ich kierownictwa politycznego, może oznaczać jedynie brak elementarnego rozumienia przez te osoby istoty demokratycznego systemu sprawowania władzy. Jak trafnie zauważono w odpowiedziach na skargi, mimo takich zachowań nie można było podważyć faktu zapewnienia warunków tajności samego aktu głosowania.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg Wiesława K., Mirosława M. i Andrzeja K. na uchwałę Rady Miejskiej w L. z dnia 17 maja 2002 r. (...) w przedmiocie odwołania Zarządu Miasta L. - skargi oddala.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty