13.02.2003

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2003 r., sygn. II SA/Po 759/01

Ustawa z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik /Dz.U. 1996 nr 87 poz. 395 ze zm./ nie zawiera przepisów, regulujących sposób obliczania terminów, co powoduje potrzebę sięgania do przepisów ogólnych. Termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było w ostatnim dniu tego miesiąca /art. 112 Kc/.

O błędności wykładni przyjętej przez Kierownika Urzędu świadczy wynik owej wykładni - gdyby deportowany rozpoczął pracę np. 2 stycznia a zakończył 30 sierpnia, to przy wykładni proponowanej przez organ administracji publicznej, nie mógłby skorzystać ze świadczenia za 30 dni stycznia i 30 dni sierpnia. Inny deportowany, który podjąłby pracę dnia 1 stycznia a zakończył 31 sierpnia, nabyłby prawo do świadczenia za dwa miesiące dłużej, mimo że pracował tylko o dwa dni dłużej.

Ratio legis art. 3 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że wolą ustawodawcy było przyznanie świadczenia za pełne miesiące pracy, bez względu na to, kiedy ów okres zaczął płynąć i kiedy się zakończył.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Stanisławy K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia 1 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia 28 lipca 2000 r. (...);


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 28 lipca 2000 r. (...) Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich /Dz.U. 1996 nr 87 poz. 395 ze zm./ odmówił Stanisławie K. przyznania uprawnienia do owego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp