11.06.2003 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2003 r., sygn. I SA/Łd 638/02

Umorzenie odsetek za zwłokę stosuje się w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych przypadkach; ocena szczególności tych wypadków należy do kompetencji organów podatkowych.

Skoro skarżące Zakłady znajdują się w trudnej sytuacji od kilku lat, nie jest to więc okoliczność nowa czy nadzwyczajna spowodowana przyczynami niezależnymi od strony skarżącej. Sama trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie uzasadnia udzielenia żądanej ulgi.

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi 55 decyzjami z dnia 20 lutego 2002 r. Izba Skarbowa w Ł. utrzymała w mocy 55 decyzji Urzędu Skarbowego w S. z dnia 12 i 14 listopada 2001 r. odmawiających Zakładom Przemysłu Spirytusowego "P." w S. umorzenia należnych odsetek od poszczególnych wpłat podatku akcyzowego od sprzedaży wyrobów spirytusowych dokonanych w wymienionych dniach od 27 grudnia 2000 r. do 12 czerwca 2001 r. /łączna kwota odsetek wynosi ok. 917.000 zł/.

W uzasadnieniach zaskarżonych decyzji podano, że obowiązki podatkowe określone ustawami mają charakter powszechny, a zasadą jest rzetelne i terminowe płacenie podatków. Możliwość zastosowania ulgi określonej w art. 67 par. 1 Ordynacji podatkowej jest odstępstwem od zasady powszechności uiszczania zobowiązań podatkowych. Uiszczenie bowiem zaległości podatkowych bądź odsetek za zwłokę powoduje bezpowrotną utratę dochodów budżetu państwa. Zatem decyzje wydawane w oparciu o powyższy przepis mają charakter wyjątkowy i są podejmowane w sytuacjach nadzwyczajnych. Przepis ten jest skonstruowany na zasadzie uznania administracyjnego. Na jego podstawie ustawodawca zobowiązał organy podatkowe do rozstrzygania spraw z uwzględnieniem nie tylko ważnego interesu podatnika, ale również z uwzględnieniem we właściwych proporcjach interesu publicznego. Izba Skarbowa wielokrotnie wskazywała, że znaczący wpływ na odmowne załatwienie sprawy ma fakt, iż odsetki za zwłokę /objęte zaskarżonymi decyzjami/ dotyczą zaległości w podatku akcyzowym, który ma specyficzny, cenotwórczy charakter. Nie może stanowić podstawy do przyznania wnioskowanej ulgi stwierdzenie, że nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych wynika z sytuacji wymuszonej przez rynek i kontrahentów; argument ten strona podnosi w każdym ze składanych odwołań. Ryzyko doboru kontrahentów w każdym wypadku spoczywa na osobach zarządzających przedsiębiorstwem, bowiem w ich gestii leży dobór solidnych kontrahentów oraz sposób i terminy płatności należności tak, aby nie zakłócały terminowego regulowania zobowiązań podatkowych. Niesolidność kontrahentów nie jest okolicznością nadzwyczajną i winna być elementem kalkulacji podmiotu gospodarczego. Nie stanowi również podstawy do przyznania ulgi argument, że zaległości są wynikiem błędnej polityki prowadzonej przez poprzednie dyrekcje przedsiębiorstwa. Izba - z uwagi na zarzuty odwołania - dokonała analizy sprawozdań za okres trzech kwartałów 2001 r., z której wynika, że kwota zobowiązań nadal przewyższa kwotę należności. W każdym kwartale Zakłady wykazały stratę oraz poniosły nakłady inwestycyjne. W ocenie Izby, sytuacja Zakładów nadal nie ma znamion sytuacji nadzwyczajnej, wyjątkowej. Podobne wyniki ekonomiczne uzyskuje wiele podmiotów, jednak swoje problemy rozwiązują we własnym zakresie, natomiast "P." przyznanie ulgi w formie umorzenia odsetek traktuje jako powszechny instrument finansowy służący poprawie swojej sytuacji ekonomicznej. Kolejne zastosowanie ulgi wobec Zakładów uczyniłoby z instytucji umorzenia powszechnie stosowany środek prowadzący do zwolnienia z zapłaty odsetek należnych od nieterminowych wpłat zobowiązań podatkowych. Organy podatkowe, uwzględniając trudną sytuacje ekonomiczną, wielokrotnie udzielały Zakładom wszelkiego rodzaju ulg. I tak:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty