10.06.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2003 r., sygn. I SA/Łd 36/02

Niewłaściwe ustalenie kwoty należności celnych w wyniku błędu organu celnego nie jest ograniczone do błędów rachunkowych, ale uzasadnia zwrot cła wraz z odsetkami na podstawie art. 250 par. 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ w każdej sytuacji, w której organy celne wbrew przepisom prawa zobowiązały stronę do zapłaty wyższego cła aniżeli należne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2003 r. sprawy ze skargi "C." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w siedzibą w Ł. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie zwrotu należności celnych - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Na podstawie deklaracji z dnia 6 stycznia 1997 r. SAD (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością "C." z siedzibą w Ł. dokonała zgłoszenia celnego towaru w postaci aparatów telefonicznych w częściach. Decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w Ł. zawartą we wskazanym dokumencie SAD dokonano ostatecznej odprawy celnej importowanych przez spółkę towarów. Organy celne ustaliły kwoty ciążących na towarze z mocy prawa należności celnych i podatkowych oraz dokonały zwolnienia towaru do obrotu. W trakcie kontroli dokonanej przez Urząd Kontroli Skarbowej w firmie importera ujawniono dodatkowe faktury wystawione przez eksportera dotyczące opłat za prawo wyłączności sprzedaży telefonów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp