Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606712)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88745)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35840)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    08.01.2003

    Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2003 r., sygn. II SA/Łd 1789/99

    Jeśli w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. nr 115 poz. 741 ze zm./ brak było trwałego rozporządzenia wywłaszczoną nieruchomością na rzecz osoby trzeciej, to mające miejsce przed tą datą ustanowienie użytkowania wieczystego na tej nieruchomości na rzecz osoby trzeciej, które następnie wygasło, nie pozbawia poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercy skutecznego domagania się zwrotu nieruchomości.

     

    Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marianny B., Zofii K. i Janiny K. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 22 października 1999 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu Z. z dnia 4 maja 1999 r. (...), (...)


    UZASADNIENIE

    Decyzją z dnia 22 października 1999 r., podjętą na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa Wojewoda Ł. utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu Z. z dnia 4 maja 1999 r. o umorzeniu postępowania o zwrot nieruchomości położonej we wsi C., gmina O. o pow. 3150 m kw.

    W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podniesiono, że orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Ł. z dnia 17 listopada 1953 r. wywłaszczono na rzecz Skarbu Państwa, za odszkodowaniem ustalonym w formie pieniężnej, nieruchomość położoną w C., gmina L. o powierzchni 3.150 m2, oznaczonej na planie jako działka nr 1.

    Przedmiotowa nieruchomość uregulowana w księdze wieczystej nr Rep. hip. 979, stanowiła własność Antoniego i Apolonii małż. K.

    Wywłaszczenia dokonano na podstawie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych /Dz.U. 1952 nr 4 poz. 31/, z przeznaczeniem pod budowę spichrza zbożowego w C.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • VAT od sprzedaży działki zabudowanej domkiem letniskowym wybudowanym przez użytkownika wieczystego – Dyrektor KIS zmienił interpretację
    • Jakie skutki podatkowe ma wniesienie nieruchomości do innej spółki z o.o.
    • USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Art./§ 229
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.