Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2003 r., sygn. I SA/Ka 910/02
Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./, w brzmieniu obowiązującym w 1995 r., stanowił, iż wolne od podatku dochodowego były dochody podatników - z wyłączeniem przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni oraz spółek - których celem statutowym była działalność, między innymi, w zakresie ochrony środowiska i ochrony zdrowia - w części przeznaczonej na te cele, a Statut strony skarżącej, o treści, jaką posiadał w roku 1995, nie wymieniał wśród celów statutowych Fundacji tej działalności.
Dochód Fundacji wydatkowany w roku 1995 w formie darowizn na cele ochrony zdrowia i ochrony środowiska naturalnego nie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego, a to oznacza, że zaskarżona decyzja jest zgodna z prawem.
Argument strony skarżącej, iż z powodu dokonania darowizn na rzecz jednostek budżetowych nie powinny spotykać jej negatywne konsekwencje podatkowe, nie może wpłynąć na ocenę legalności zaskarżonej tu decyzji. Wymiar podatku jest tu konsekwencją zastosowania powszechnie obowiązujących przepisów prawa, które nie pozostawiają organom podatkowym prawa wyboru, czy podatek ma być wymierzony, czy nie. Inną kwestią jest, czy strona może skorzystać z tego tytułu z ulgi podatkowej w postaci umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości podatkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2003 r. sprawy ze skargi Fundacji S. "P." w K. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 14 marca 2002 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych: oddala skargę.
Cele statutowe fundacji a podatek dochodowy od osób prawnych
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty