03.04.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2002 r., sygn. I SA/Wr 633/00

O imporcie usług w rozumieniu art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ należy mówić także wówczas, gdy podatnik miał obowiązek przekazywania zapłaty poza granice Polski osobie mającej tam siedzibę lub miejsce zamieszkania, choćby nawet faktycznie zapłaty tej nie dokonał.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "P.-S." Spółki z o.o. w O. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 10 lutego 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za rok 1994 - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W wyniku żądania skierowania sprawy na drogę postępowania podatkowego Pierwszy Urząd Skarbowy w O. decyzją z dnia 25 października 1999 r. (...) określił zobowiązanie Spółki z o.o. "P.-S." w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1994 r. w innej wysokości, aniżeli wynikające z zeznań, zaległość w tym podatku oraz odsetki za zwłokę.

Przyczyną wydania tej decyzji było stwierdzenie, że Spółka pominęła w rozliczeniach podatek należny od umów najmu autokarów. Organ stwierdził bowiem, że Spółka wykonywała międzynarodowy transport osób na trasie Polska - Niemcy. W roku 1994 nie posiadała jednak własnych autokarów. Transport ten wykonywała autokarami stanowiącymi własność spółki niemieckiej "P.-R.", z którą podatnik zawarł w dniu 30 grudnia 1993 r. umowę o najem, zmienioną aneksem z dnia 1 lipca 1994 r. O tym, że podatnik wynajmował przedmiotowe autokary dowodzą też oświadczenia S. B. z dnia 7 marca i 11 marca 1996 r. Jednocześnie z dowodów istniejących w Spółce wynika, że we własnym imieniu zatrudniała kierowców autokarów, pilotów i ponosiła koszty związane z eksploatacją autokarów i obsługą linii autobusowych, ponosiła też koszty prowizji od sprzedaży przez pośredników biletów na przejazdy. Wpływy ze sprzedaży biletów Spółka wykazywała jako przychody własne i rozliczała je w Polsce.

W rezultacie Urząd Skarbowy przyjął, że istnieją wystarczające dowody do uznania, że Spółka wynajmowała autokary do świadczenia usług przewozowych. Wynajem autokarów w tych okolicznościach stanowił import usług podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Tego rodzaju usługi opodatkowane są stawką 22 procentową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp