Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2002 r., sygn. I SA 2471/00
Rozporządzenie Ministra Odbudowy z dnia 7 kwietnia 1946 r. w sprawie obejmowania gruntów w posiadanie przez gminy m.st. Warszawy /Dz.U. nr 16 poz. 112/, dla ważności czynności polegającej na objęciu gruntu nieruchomości warszawskich w posiadanie, nakazywało podjęcie konkretnych działań mających na celu zapewnienie uczestnictwa byłego właściciela w tym objęciu, jeżeli było to możliwe. Ich niedokonanie powodowało istotne naruszenie prawa.
Skoro nie powiadomiono byłego właściciela o czynnościach obejmowania gruntu w posiadanie, mimo iż możliwość taka niewątpliwie istniała, to trudno mówić o zgodnym z prawem objęciu przez gminę gruntu przedmiotowej nieruchomości w posiadanie.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2002 r. sprawy ze skargi Andrzeja W., Piotra W., Marka W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 24 października 2000 r. w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa wieczystego użytkowania do gruntu nieruchomości warszawskiej - uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza Gminy W. z dnia 3.08.2000 r.; (...).
UZASADNIENIE
Samorządowego Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 24.10.2000 r. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Gminy W. z dnia 3.08.2000 r. Decyzją tą Burmistrz odmówił Andrzejowi W., Markowi W., Elżbiecie W., Piotrowi W., Katarzynie W. oraz Marii L., po rozpoznaniu wniosku z dnia 3.06.1998 r. złożonego przez pełnomocnika byłego właściciela hipotecznego nieruchomości położonej przy ul. K. 8 S. 9 hip. nr 52 o "zaofiarowanie na tych samych warunkach prawa własności czasowej gruntu równej wartości użytkowej z prawem zabudowy" - uwzględnienia żądania zawartego we wniosku. Organy ustaliły i podały co następuje:
Nieruchomość powyższa, do której tytuł własności był uregulowany wpisem jawnym na rzecz Aleksandra W. nr 90/104 niepodzielnych częściach i Janiny z H. nr 14/104 niepodzielnych częściach /świadectwo Wydziału Hipotecznego Sądu Okręgowego w W. z dnia 29.07.1946 r./, została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy /Dz.U. nr 50 poz. 279/, a obecnie stanowi własność Gminy. Objęcie tej nieruchomości w posiadanie Gminy nastąpiło na podstawie rozporządzenia Ministra Odbudowy z dnia 7 kwietnia 1946 r. w sprawie obejmowania gruntów w posiadanie przez gminę m. st. Warszawy /Dz.U. nr 16 poz. 112/. W Dzienniku Urzędowym Nr 7 Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy z dnia 2 maja 1947 r. ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do obejmowania gruntów w posiadanie /poz. 169/, zaś objęcie nastąpiło dnia 31 lipca 1947 r., tj. z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Nr 13 /poz. 68 wykazu/. par. 8 zarządzenia Ministra Odbudowy za datę objęcia w posiadanie uważa dzień ogłoszenia w dzienniku urzędowym dokonanych w wyniku przystąpienia do obejmowania czynności. Z akt sprawy wynika, iż adw. Henryk P,. pełnomocnik dotychczasowego właściciela nieruchomości, złożył dnia 3.06.1948 r. wniosek o "zaofiarowanie uprawnionemu inż. Aleksandrowi W., na tych samych warunkach prawo własności czasowej gruntu równej wartości użytkowej z prawem zabudowy i we wniosku tym wnosi o przydzielenie gruntu zamiennego". Termin złożenia wniosku, zgodnie z przepisami dekretu, wynosił 6 miesięcy od daty objęcia gruntu w posiadanie przez gminę i upływał w odniesieniu do tej nieruchomości dnia 31.01.1948 r. Prezydent m. W. orzeczeniem administracyjnym z dnia 19.12.1949 r. odmówił dotychczasowemu właścicielowi Aleksandrowi W. przyznania prawa własności czasowej do gruntu tej nieruchomości, nie stwierdził jednak, że budynki stały się własnością Skarbu Państwa. Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa rozpatrując wniosek następców prawnych byłych właścicieli decyzją z dnia 7.09.1992 r. stwierdził nieważność tego orzeczenia. W wyniku tej decyzji Prezydent m. W. decyzją z dnia 1.09.1995 r. odmówił następcom prawnym przyznania prawa wieczystego użytkowania, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 29.11.1995 r. uchyliło tę decyzję i przekazało organowi I instancji sprawę do ponownego rozpatrzenia. W jego wyniku zebrano dowody /kopie Dzienników Urzędowych/ mające świadczyć o dacie objęcia gruntu w posiadanie, a także uzyskano opinie w formie zaświadczenia z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Gminy C. stwierdzające, że budynki znajdujące się na gruncie zostały wybudowane ze środków Skarbu Państwa pod dniu wejścia w życie dekretu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty