22.10.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 października 2002 r., sygn. III SA 790/01

Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa podlega opłacie skarbowej w wysokości będącej sumą opłat od rzeczy i praw majątkowych składających się na przedsiębiorstwo.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "S.G.S.-V. - oddział W. na decyzję Izby Skarbowe w W. z dnia 16 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w opłacie skarbowej - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Przedmiotem transakcji była sprzedaż przedsiębiorstwa stanowiącego zorganizowaną całość składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu art. 55[1] Kodeksu cywilnego. Od umowy sprzedaży notariusz pobrał opłatę skarbową w kwocie 231.173,36 zł.

Nabywca wystąpił z żądaniem stwierdzenia nadpłaty i zwrotu kwoty 231.173,36 zł jako pobranej nienależnie przez płatnika opłaty skarbowej. Zdaniem nabywcy opłata skarbowa pobrana została nienależnie, ponieważ przedsiębiorstwo jako samodzielna kategoria mienia nie może być traktowana ani jako rzecz, ani jako prawo majątkowe, a w związku z tym czynność sprzedaży przedsiębiorstwa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności cywilnoprawnych objętych opłatą skarbową. Nawet gdyby przyjąć, że sprzedaż przedsiębiorstwa podlega opłacie skarbowej, to w świetle art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. "a" ustawy o opłacie skarbowej sprzedaż taka byłaby zwolniona od opłaty skarbowej jako transakcja dokonana pomiędzy dwoma podatnikami podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp