Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2002 r., sygn. II SA 3115/01
Dokonane ustawą z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Urzędu Ochrony Państwa /Dz.U. nr 53 poz. 548/ skreślenie w całości art. 19 dekretu z dnia 5 października 1955 r. o odpowiedzialności materialnej żołnierzy za szkody wyrządzone jednostce wojskowej /Dz.U. nr 40 poz. 247 ze zm./ pozbawiło Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uprawnień przewidzianych w dekrecie.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Piotra K. na orzeczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. (...) w przedmiocie odszkodowania za szkody w mieniu Jednostki Wojskowej (...) w G.K. - stwierdza nieważność zaskarżonego orzeczenia i utrzymanego nim w mocy orzeczenia organu I instancji.
UZASADNIENIE
Orzeczeniem Dowódcy - Likwidatora Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA z dnia 5 czerwca 2001 r. (...) na podstawie art. 4, art. 9 ust. 1 i 2 oraz art. 13 ust. 1 dekretu z dnia 5 października 1955 r. o odpowiedzialności materialnej żołnierzy za szkody wyrządzone jednostce wojskowej /Dz.U. nr 40 poz. 247 ze zm./ uznano, iż mjr Piotr K. spowodował szkodę w mieniu Jednostki Wojskowej w G.K. przez to, że jako Szef Logistyki sprawujący nadzór nad gospodarką jednostki i podległymi żołnierzami, poprzez niedopełnienie obowiązków służbowych w 1999 r. doprowadził do nieuzasadnionego zwiększenia o 200 procent opłat z tytułu wprowadzenia substancji zanieczyszczających do powietrza, za którą ponosi odpowiedzialność do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, pobieranego w miesiącu wyrządzenia szkody, tj. w kwocie 8.106,54 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty