29.05.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2002 r., sygn. II SA 3872/01

Z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17/ wynika, że rejestracja znaku podobnego do zarejestrowanego dla podobnych towarów /usług/ jest niedopuszczalna, jeżeli podobieństwo znaków i towarów /usług/ jest tego rodzaju, że może dojść do wprowadzenia w błąd odbiorców co do pochodzenia towarów /usług/.

Podstawowe znaczenie ma różnica w postrzeganiu znaku towarowego i znaku usługowego. Podczas gdy znak umieszczany na towarze najczęściej stanowi impuls do nabycia towaru, znak usługowy z reguły skłania jedynie do zasięgnięcia informacji o usłudze. W przypadku znaków usługowych trudno zatem o pomyłki wynikające z nieuwagi, które są częste jeśli podobne znaki umieszczane są na towarach.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi spółki "E.", Stany Zjednoczone Ameryki na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 16 września 1999 r.. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego "E.-L." - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16 września 1999 r. (...) Urząd Patentowy działający w trybie postępowania spornego, po rozpatrzeniu na rozprawie wniosku spółki "E." z siedzibą w (...), Stany Zjednoczone Ameryki /spółka skarżąca/, przeciwko Szczepanowi Ż. o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego "E.-L." /R-89710/, na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 8 pkt 1 i 2 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./, wniosek oddalił.

Z akt sprawy wynika, że 19 lutego 1999 r. spółka skarżąca wystąpiła do Urzędu Patentowego z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego "E.-L." /R-89710/, przeznaczonego do oznaczania towarów w klasach 37, 40 i 42. Zdaniem skarżącej spółki rejestracja znaku "E.-L." nastąpiła z naruszeniem przepisów art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o znakach towarowych, ponieważ znak ten jest podobny do zarejestrowanego na jej rzecz z wcześniejszym pierwszeństwem znaku towarowego słownego "E." /R-62705/ przeznaczonego do oznaczania podobnych towarów z klas 3 i 5. Znak "E.", stanowiąc element firmy skarżącej spółki /"E."/, należy do tzw. "znaków mocnych". Zdaniem skarżącej spółki znaki są właściwie identyczne, gdyż różnica między literami C i K zanika w warstwie dźwiękowej. Na rozprawie przed Kolegium Orzekającym pełnomocnik skarżącej spółki rozszerzył podstawę prawną unieważnienia prawa z rejestracji o art. 8 pkt 1 i 2 ustawy o znakach towarowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp