Wyrok NSA z dnia 9 października 2002 r., sygn. III SA 653/01
Decyzja organu celnego dokonującego kwalifikacji importowanego towaru według kodu PCN ma wiążący charakter dla organów podatkowych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Nadleśnictwo J. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 2 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku od towarów i usług - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 2.02.2001 r. Izba Skarbowa w O., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Urzędu Skarbowego w Sz., którą odmówiono stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług od sprowadzonej z zagranicy szafy susząco-łuszczącej, utrzymała w mocy decyzję organu I instancji. Jak wynika z uzasadnienia powyższej decyzji pełnomocnik Nadleśnictwa J. zwrócił się do Urzędu Skarbowego w Sz. z wnioskiem z dnia 10.04.2000 r. o zwrot kwoty 41.400 zł tytułem nadpłaty podatku od towarów i usług uiszczonego według stawki 22 procent za zakup importowanego urządzenia do wyłuszczania nasion. W uzasadnieniu stwierdził on, że Urząd celny sprowadzone z zagranicy urządzenie powinien zakwalifikować zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1995 r. w sprawie wykazu towarów dla celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w imporcie /Dz.U. nr 154 poz. 798 ze zm./ jako urządzenie do leśnictwa według kodu PCN 8436 80 10 0, które opodatkowane jest według 7 procent stawki podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty