28.03.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2002 r., sygn. II SA 2778/01

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy z odwołania "B." S.A. z siedzibą w B. we Francji na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 11 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestru znaku towarowego "Królewska Para" - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Urząd Patentowy RP działający w trybie postępowania spornego, decyzją z dnia 11 kwietnia 2001 r. (...) oddalił wniosek "B." Spółki Akcyjnej z siedzibą w B. we Francji właściciela znaków towarowych "Królewska Para" o unieważnienie prawa i rejestracji znaku towarowego Królewska Para (...), które to prawo przyznano (...) Piwnicom Win "V." Spółce z o.o. z siedzibą w T.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż Urząd nie znalazł podstaw do unieważnienia prawa z rejestracji tego znaku. W myśl przepisu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o znakach towarowych, wyłącza się od rejestracji znaki podobne do znaków zarejestrowanych z wcześniejszym pierwszeństwem i przeznaczonych do oznaczania towarów tego samego rodzaju, podobnych w takim stopniu, że w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego mogłyby wprowadzić odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów. Organ przyznał, iż porównywalne znaki są do siebie podobne, znak sporny /"Królewska Para"/ zawiera w sobie tożsamy element co znaki wcześniej zarejestrowane, niemniej nie jest to podobieństwo wprowadzające w błąd odbiorców. Określenie Królewska, w połączeniu z drugim określeniem Para, tworzy inny znak niż znaki Królewska i Królewska Vodka, o zupełnie innej treści, a co za tym idzie jest inaczej odbierany przez odbiorców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp