09.01.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2002 r., sygn. V SA 3361/00

Organ celny musi zwrócić uwagę, że różne metody badania tego samego towaru dają odmienne wyniki co do jego właściwości.

Nie można raz twierdzić, że ta sama oliwa mętnieje w temperaturze 9 st. C, kiedy indziej, że proces ten nigdy nie zachodzi, co umożliwia zastosowanie wyższego cła.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "N.-C." Spółka z o.o. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 25 września 2000 r. (...) w przedmiocie klasyfikacji taryfowej - uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

"N.-C." spółka z o.o. złożyła skargę na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z 25 września 2000 r., (...), utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w W. z 24 marca 1999 r., (...). Ta ostatnia uznawała za nieprawidłowe zgłoszenie celne zawarte dokumencie SAD (...) z 12 maja 1998 r., w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, zastosowanych stawek celnych oraz wymiaru cła w stosunku do towaru określonego jako "olio extra vergine di oliva".

Skarżący sprowadził z Włoch różne towary, m.in. wspomnianą oliwę, zgłoszoną do kodu PCN 1509 10 90 0, ze stawką celną 7,5 procent /obniżoną z uwagi na pochodzenie towaru z kraju UE, tj. z Włoch/.

Badanie przez organ celny próbek towaru pobranych w dniu zgłoszenia towaru /z przeznaczeniem do procedury składu celnego/ spowodowało, iż organ administracyjny powziął wątpliwości co do prawidłowości kwalifikacji celnej i uznał, iż oliwę należało zakwalifikować do kodu 1510 taryfy /"pozostałe oleje i ich frakcje", co wiązało się z wyższą stawką celna - 20 procent/ nie zaś do pozycji 1509. Różnica w opłacie celnej wyniosła 88,90 zł.

Biuro Centralne Laboratorium Celnego GUC przeprowadziło analizę chemiczna pobranych próbek wskazanego towaru. Wedle wyjaśnień samego Biura (...) była to analiza chemiczna "polegająca na oznaczeniu wskaźnika Belliera - zgodnie z normą BN 75/8050-18". Badanie to polega na sprawdzeniu, przy jakiej temperaturze mętnieje najpierw ogrzany, a potem ponownie ochładzany olej. W wypadku badanej próbki /dotyczącej olio di oliva extra vergine/ temperatura ta wynosiła 13,2 st. C. Pojawienie się zmętnienia oznacza wynik dodatni, zaś brak zmętnienia - ujemny badania w celu uzyskania wskaźnika Belliera. Ponieważ badanie przyniosło wynik dodatni wskaźnika Belliera /oliwa zmętniała/, zaś wyjaśnienia do taryfy celnej z 1997 r., która należało stosować z uwagi na termin zgłoszenia celnego/ zawierają objaśnienie, że do kodu 1509 PCN należy kwalifikować te oleje, których badanie przynosi wynik ujemny wskaźnika Belliera, zatem na tej podstawie organy administracji uznały, iż pierwotne zgłoszenie i kwalifikacja były niewłaściwe i że sprowadzoną oliwę należy zakwalifikować do kodu 1510. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wynik analizy doprowadził do uzyskania wskaźnika dodatniego, skoro w rozważanym wypadku oliwa zmętniała - w temperaturze 13,2 st. C.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp