16.04.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2002 r., sygn. SA/Rz 852/00

Określenie wartości rynkowej nieruchomości winno być dokonane rzetelnie i z należytą starannością w sposób wskazujący na uwzględnienie wszystkich przewidzianych w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 4 poz. 23 ze zm./ elementów składających się na wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej. Obok cen stosowanych w danej miejscowości na "wartość tą" składa się zarówno "jej stan prawny jak i faktyczny".

Podstawą obliczenia opłaty skarbowej dla czynności cywilnoprawnej - sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych jest wartość rynkowa udziału /prawa majątkowego/ a nie część wartości rzeczy odpowiadająca wielkości udziału. Z istoty swej uprawnienia współwłaściciela w częściach ułamkowych ulegają ograniczeniom przewidzianym w art. 198-208 Kc, co czyni, iż nie można porównywać wartości udziału w nieruchomości z wartością nieruchomości o podobnych celach i powierzchni.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej po bezskutecznym wyczerpaniu trybu postępowania, określonego w tym przepisie organ podatkowy dokonuje ustalenia wartości rynkowej, z uwzględnieniem opinii biegłych a nie na podstawie opinii biegłych.

Organ podatkowy w przedmiotowej sprawie prawidłowo dopuścił dowód z opinii biegłych i ocenił obie opinie, co znalazło odbicie w uzasadnieniu decyzji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marii W. na decyzję Izby Skarbowej w Rz. z dnia 17 kwietnia 2000 r. (...) w przedmiocie opłaty skarbowej - skargę oddala

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp