Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2002 r., sygn. I SA/Łd 1852/02
W warunkach określonych w przepisie art. 254 par. 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ a więc w razie sprowadzania towaru nie przeznaczonego do działalności gospodarczej, ale na własne potrzeby, strona może udzielić pełnomocnictwa w formie ustnej czy też w sposób dorozumiany poprzez konkludentne zachowanie.
Istotne jest to, aby przedstawicielem osoby fizycznej był członek najbliższej rodziny. Dodatkowo art. 254 par. 3 Kodeksu celnego in fine stanowi, że przedstawiciel musi złożyć wiarygodne oświadczenie o istnieniu upoważnienia do działania w jej imieniu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Eugenii B. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia 19 sierpnia 2002 r.(...) w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania - uchyla zaskarżone postanowienie;
UZASADNIENIE
Na podstawie decyzji z dnia 31 lipca 2001 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym samochód osobowy, używany, marki Fiat Palio kombi, rok produkcji 2000. Osobą zgłaszającą samochód do odprawy celnej była Eugenia B.
Negatywny wynik weryfikacji świadectwa przewozowego EUR.1 stanowił dla organu celnego podstawę do wznowienia postępowania z urzędu i wydania przez Dyrektora Urzędu Celnego w Ł. decyzji z dnia 30 kwietnia 2002 r., uchylającej decyzję poprzednią w części dotyczącej wymiaru długu celnego i określającej kwotę długu celnego w oparciu o stawkę celną autonomiczną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty