Wyrok NSA z dnia 18 września 2002 r., sygn. II SA/Łd 2305/98
Zmiana branży sklepu wyraźnie określonej w wydanym zezwoleniu na sprzedaż napojów alkoholowych na branżę sklepu obwarowaną bardziej rygorystycznymi wymogami dla uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wypełnia znamiona nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu, o jakim mowa w art. 18 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 2002 nr 147 poz. 1231 ze zm.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Zygmunta W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 19 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 21 czerwca 1998 r. (...), wydaną na podstawie art. 18 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /Dz.U. nr 35 poz. 230 ze zm./. Prezydent Miasta Ł. cofnął zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 procent alkoholu oraz piwa powyżej 4,5 procent alkoholu - typ A i powyżej 4,5 procent do 18 procent alkoholu - typ B, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w sklepie branży cukierniczej przy ul. O. w Ł., prowadzonym przez Zygmunta W. W uzasadnieniu decyzji podano, iż kontrole przedmiotowej placówki handlowej podjęto w związku ze skargami okolicznych mieszkańców na uciążliwości związane ze sprzedażą w niej napojów alkoholowych.
W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu 6 lutego 1998 r., podczas której stwierdzono obecność dwóch osób spożywających piwo przy stoliku ustawianym na sali sprzedażowej oraz prowadzenie sprzedaży typowych artykułów spożywczych zostało wszczęte postępowanie w sprawie o cofnięcie zezwoleń typu A i B. W dniu 10 lutego 1998 r. strona złożyła pismo adresowane do Dyrektora Wydziału Handlu, Usług i Rolnictwa Urzędu Miasta Ł., zawierające w swej treści oświadczenie o możliwości wycofania z oferty handlowej artykułów spożywczych pod warunkiem potwierdzenia przez organ koncesyjny, iż prowadzenie sprzedaży tych artykułów stanowi naruszenie warunków określonych w zezwoleniach. Strona wniosła ponadto o wyrażenie zgody na sprzedaż artykułów "pierwszej potrzeby" w dni wolne od pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty