20.03.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2002 r., sygn. I SA/Łd 416/00

Ustalenie przez współwłaścicieli nieruchomości, że z określonych części nieruchomości /pomieszczeń/ będą korzystać poszczególni pojedynczy współwłaściciele lub grupa współwłaścicieli /związana umową spółki cywilnej/, należy uznać za ustalenie sposobu i zakresu korzystania ze wspólnej nieruchomości przez poszczególnych współwłaścicieli, a nie za nawiązanie stosunku najmu między ogółem współwłaścicieli a poszczególnymi współwłaścicielami.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marka K. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 25 lutego 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj - grudzień 1996r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Uzasadnienie Decyzją z dnia 30 listopada 1999 r. Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Ł. określił Markowi K. wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług oraz zaległości w tym podatku za miesiące od maja do grudnia 1996 r. wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu w szczególności podano, że Marek K. wraz z innymi osobami jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej w W. przy ul. W. 22. Współwłaściciele tej nieruchomości, zamierzając wynajmować pomieszczenia użytkowe znajdujące się na tej nieruchomości, zlecili jej administrowanie spółce cywilnej PHUP "B.-D." B. B., M. K., P. P. i W. Sz., zawierając w dniach 30 kwietnia 1996 r. i 30 kwietnia 1997 r. umowy na administrowanie. Nieruchomość była wynajmowana za pośrednictwem administratorów od 1 maja 1996 r. przez spółkę cywilną PHUP "B.-D.", a od 1 maja 1998 r. - przez spółkę cywilną PHU "B.". M. K., jako jeden z dziesięciu współwłaścicieli, uzyskując od maja 1996 r. w 1/10 przychody z wynajmu lokali użytkowych, stał się podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z powyższym sprzedaż tych usług przypadająca w 1/10 na każdego współwłaściciela podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Ponieważ Marek K., jako rozpoczynający od maja 1996 r. wykonywanie czynności określonych w art. 2 ust. 1 powołanej ustawy, nie złożył oświadczenia o wyborze zwolnienia ma podstawie art. 14 ust. 6, od 1/10 sprzedaży tych usług winien zadeklarować i odprowadzić podatek VAT za 1996 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp