03.07.2002

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2002 r., sygn. I SA/Ka 631/02

Stosownie do treści art. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1592 ze zm./ powiat jest zobowiązany do wykonywania zadań publicznych w takim zakresie, w jakim wynika to z ustaw; o tym czy i jakiego rodzaju zadania ciążą na powiecie decydują przepisy materialnego prawa administracyjnego, w oparciu o które powinny być rozstrzygnięte wątpliwości dotyczące odróżnienia zadań gminnych i powiatowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Anny Podsiadło sprawy ze skargi Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Ś. na uchwałę Rady Powiatu w T.-G. z dnia 18 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie budżetu Powiatu T. na 2002 r. oraz na bezczynność Powiatu T. w zakresie wykonywania zadań z zakresu transportu zbiorowego o charakterze ponadgminnym - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Uchwałą z dnia 18 grudnia 2001 r. (...) Rada Powiatu w T.-G. uchwaliła budżet Powiatu T. na 2002 r.

Pismem z dnia 25 stycznia 2002 r. (...) Miedzy gminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Ś., działając na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1592/, wezwał Radę Powiatu T. do usunięcia naruszenia interesu prawnego gmin reprezentowanych przez ten związek, dokonanego przywołaną wyżej uchwałą. Wspomniany interes wynikał, zdaniem Związku, z art. 4 pkt 6 wymienionej ustawy, naruszenie polegało zaś na pominięciu w budżecie środków na realizację zadań Powiatu w zakresie transportu zbiorowego na jego terenie. Niezależnie od tego Związek, działając na podstawie art. 88 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, wezwał Powiat do podjęcia wykonywania przezeń zadania publicznego o charakterze ponadgminnym w zakresie transportu zbiorowego na terenie Powiatu.

Uzasadniając swoje stanowisko Związek stwierdził, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, obowiązkiem gmin jest zapewnienie lokalnego transportu zbiorowego, natomiast zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie powiatowym, obowiązkiem powiatu jest zapewnienie powiatowego transportu zbiorowego. Przypomniał zarazem, że w chwili obecnej lokalny, jak i powiatowy transport zbiorowy jest organizowany i finansowany przez gminy, które w 1992 r. utworzyły w tym celu Między gminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Ś. W ocenie Związku zmiana ustawy o samorządzie powiatowym dokonana w dniu 11 kwietnia 2001 r. /Dz.U. nr 45 poz. 497/ "w sposób jednoznaczny nakłada na samorząd powiatowy obowiązek organizacji i finansowania powiatowego transportu zbiorowego", a "dotychczasowa forma finansowania transportu zbiorowego ponadgminnego tylko przez gminy w świetle przedstawionych przepisów jest niedopuszczalna".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty