Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2002 r., sygn. I SA/Gd 184/00
Zapis zawarty w art. 13 par. 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ zawiera konieczne elementy jakie Rada Ministrów musi zawrzeć w ustanowionej na podstawie par. 6 art. 13 Kodeksu celnego taryfie celnej. Tak ustanowiona taryfa celna ma moc wiążącą jako całość i brak jest podstaw do przyjęcia, by którykolwiek z elementów taryfy celnej, o których mowa w art. 13 par. 3 ww. Kodeksu zastępować przepisami spoza tej taryfy. Dla określania cła przez organy celne nie ma znaczenia treść innych przepisów znajdujących się poza taryfą celną, bowiem norma wynikająca z art. 13 par. 1 Kodeksu celnego rozstrzyga tę kwestię jednoznacznie. Istniejące natomiast sprzeczności pomiędzy taryfą celną, a innymi przepisami tej samej rangi, w żaden sposób nie pozbawiają jej waloru wyłącznej podstawy do określania cła.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "D." Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 21 grudnia 1999 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Jednolitym dokumentem administracyjnym SAD z dnia 9.11.1998 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towary zgłoszone przez "D." Spółkę Akcyjną we W. jako "substancja białkowa /Lamequick ME 52/", klasyfikowane do kodu PCN 3504 00 00 0 ze stawką celną w wysokości 5,6 procent. Postanowieniem z dnia 9.11.1998 r. Dyrektor Urzędu Celnego w T. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie weryfikacji zgłoszenia celnego i następnie decyzją z dnia 25.11.1998 r. (...) uznał przedmiotowe zgłoszenie za nieprawidłowe. Mając na uwadze skład towaru, a przede wszystkim brzmienie kodu PCN 3504 00 00 0, i uwagę dodatkową do działu 35 Taryfy celnej oraz reguły 3/a/ i 3/b/ Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej orzekł, że właściwym kodem do zaklasyfikowania zgłoszonego do odprawy celnej produktu jest kod PCN 2106 1080 0, ze stawką celną autonomiczną 20 procent. "D." Spółka Akcyjna w odwołaniu od powyższej decyzji wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i orzeczenie co do istoty sprawy bądź umorzenie postępowania w sprawie weryfikacji zgłoszenia celnego lub o uchylenie powyższej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty