20.03.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2002 r., sygn. I SA/Gd 1810/99

Zmiana opinii klasyfikacyjnej wydanej przez uprawniony organ /podmiot/ w odniesieniu do tego samego towaru dokonana we właściwym trybie i przez uprawniony organ /podmiot/, z którą związana jest zmiana obciążeń podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług nie może działać wstecz.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "I." Spółki z o.o. w G. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 30 lipca 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 1997 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 30 lipca 1999 r. (...) Izba Skarbowa w G. utrzymała w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w G. z dnia 29 października 1998 r. (...) określającą Spółce z o.o. "I." w G. zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 1997 r.

W uzasadnieniu decyzji Izba podała między innymi, że zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. /Dz.U. nr 78 poz. 483/ nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Art. 85 Konstytucji stanowi, że każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków określonych w ustawach.

Stosownie do postanowień art. 4 par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926/ zakres podmiotowy obowiązku podatkowego oraz stawki podatkowe określają ustawy podatkowe. W zakresie podatku od towarów i usług obowiązują uregulowania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Stosownie do postanowień art. 2 cytowanej ustawy o VAT opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast art. 4 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na postawie przepisów o statystyce państwowej. Wynika z tego, ustawodawca oparł się na klasyfikacjach towarów wskazując zakres przedmiotowy opodatkowania VAT. Zależnie od symbolu towaru obrót nim może być opodatkowany stawką podstawową - 22 procent, preferencyjną - 7 procent lub "0" procent, albo korzystać ze zwolnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp