Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2001 r., sygn. SA/Wr 1428/00
1. W rozumieniu art. 190 par. 1 pkt 6 lit. "a" ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ samochodem osobowym służącym do użytku osobistego lub domowego w czasie pobytu importera zagranicą jest tylko taki samochód, który został zarejestrowany na nazwisko importera. Skoro przepis ten wiążę fakt użytkowania samochodu do celów osobistych lub domowych z okresem pobytu importera zagranicą, zarejestrowanie samochodu na nazwisko importera winno odnosić się również do tego okresu.
2. Spełnienie warunku określonego w par. 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1997 r. w sprawie trybu, warunków, okresu zwolnienia od cła, norm ilościowych oraz dokumentów wymaganych do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła rzeczy stanowiących mienie niektórych osób /Dz.U. nr 156 poz. 1023/ następuje jedynie wówczas, gdy importer ubiegający się o zwolnienie od cła na podstawie art. 190 par. 1 pkt 6 lit. "a" ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ w chwili odprawy celnej przedstawi wydany w okresie pobytu importera zagranicą, o którym mowa w tym przepisie Kodeksu celnego, dowód rejestracji samochodu wydany na jego nazwisko.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Michała H. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 maja 2000 r. (...) w przedmiocie należności celnych od samochodu marki Mitsubishi - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Michał H. w dniu 6 kwietnia 2000 r. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu samochód osobowy marki "Mitsubishi", z jednoczesnym żądaniem zastosowanie zwolnienia od cła przewidzianego w art. 190 par. 1 pkt 6 lit. "a" Kodeksu Celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty