Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2001 r., sygn. I SA/Wr 1584/99
Przepis art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ przewiduje szczególny przypadek samoistnego powstania obowiązku podatkowego w efekcie samego wystawienia faktury, czy rachunku uproszczonego wykazujących kwotę podatku od towarów i usług, przy czym obowiązek ten przyjmuje postać swoistej sankcji. Polega ona na tym, iż niezależnie od tego, czy w sprawie zaistniał obrót będący podstawą opodatkowania podatkiem VAT, jak również niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu - każdy wystawca tzw. pustej faktury liczyć się winien z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2001 r. sprawy ze skargi Zakładów Przemysłu Jedwabniczego "N." S.A. w N.-R. na decyzję Izby Skarbowej we W. - z dnia 24 maja 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 1997 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W okresie od 9 września 1998 r. do 29 stycznia 1999 r. Inspektor Kontroli Skarbowej przeprowadził kontrolę działalności Zakładów Przemysłu Jedwabniczego "N." S.A. w N.-R. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa. W trakcie kontroli ustalono, że w styczniu 1997 r. Zakłady zaniżyły kwotę podatku należnego o 1.965,08 zł, wskutek nie ujęcia w ewidencji sprzedaży oraz deklaracji VAT-7 faktury VAT z dnia 8 stycznia 1997 r. (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty