Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2001 r., sygn. II SA 2648/00
Wystarczy stwierdzenie występowania w grze elementu losowości wpływającego bezpośrednio na wynik gry /wygraną pieniężną lub rzeczową/, aby zakwalifikować tę grę do gier losowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach /t.j. Dz.U. 1998 nr 102 poz. 650/.
Wprowadzenie różnych elementów dodatkowych /np. elementu wiedzy czy zręczności/, mających stworzyć pozory braku losowości, nie pozbawia gry charakteru losowego, jeśli w konsekwencji wynik całej gry zależy od przypadku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "TIT" Spółki z o.o. w O. na decyzję Ministra Finansów z dnia 13 września 2000 r. (...) w przedmiocie rozstrzygnięcia czy gra jest grą losową - oddala skargę.
UZASADNIENIE
"TIT" Spółka z o.o. w O. - następca prawny S. Spółki z o.o. w N., zwana dalej Spółką, prowadzi działalność polegającą na urządzaniu gier w automatach instalowanych w obcych lokalach gastronomicznych na terenie kilku województw południowej Polski.
Minister Finansów prowadzący postępowanie w sprawie rozstrzygnięcia, czy gry w tych automatach są grami losowymi, czy zręcznościowymi ustalił, że mają one następujący przebieg:
1. rozpoczęcie gry następuje przez wrzucenie monety 1 lub 2 zł, co gwarantuje graczowi 5 lub 10 punktów tzw. kredytu i pozwala na rozpoczęcie gry;
2. przyciskiem "start" gracz uruchamia bębny z symbolami, gdy symbole ułożą się w jednej poziomej linii /o momencie zatrzymania wszystkich trzech bębnów decyduje układ elektroniczny, czyli przypadek/, po prawej stronie bębnów pojawiają się podświetlone znaki i liczba wygranych punktów, które gracz otrzymuje w wyniku losowego ustawienia się symboli;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty