05.12.2001

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2001 r., sygn. II SA 2091/01

Przepisy prawa pracy nie przewidują nieważności czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy, a brak zgody organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego na rozwiązanie stosunku pracy może być wykorzystany przy dochodzeniu znanych prawem pracy roszczeń, łącznie z odszkodowaniem, przed sądem pracy. Ochrona taka nie przysługuje radnemu pozostającemu w stosunkach cywilnoprawnych i publicznoprawnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marszałka Województwa M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody M. z dnia 4 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały rozwiązującej umowę o zarządzanie - uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie.


UZASADNIENIE

Uchwałą z 28 marca 2001 r., podjętą na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa /Dz.U. nr 91 poz. 576 ze zm./ i art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej /Dz.U. nr 91 poz. 408 ze zm./ w związku z par. 14 ust. 1 pkt 1 lit. "b" umowy o zarządzanie Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej - Szpitalem Wojewódzkim w C. z 28 września 1998 r. Zarząd województwa M. rozwiązał umowę o zarządzanie z Jackiem K. ze skutkiem natychmiastowym z powodu rażącego naruszenia przez niego postanowień tej umowy. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że zainteresowany nie podejmował skutecznych przeciwdziałań narastającemu zadłużeniu szpitala /6,5 mln zł na 31 grudnia 2000 r./ i nie przestrzegał dyscypliny finansowej, przez co nie dawał gwarancji poprawienia sytuacji finansowej szpitala.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty