Wyrok NSA z dnia 13 września 2001 r., sygn. IV SA 752/99
Przez czynności zwykłego zarządu /art. 199 Kc/ należy rozumieć załatwianie bieżących spraw i związanych ze zwykłą eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie nie pogorszonym w ramach aktualnego jej przeznaczenia, wszystko zaś co się w tych granicach nie mieści, należy do spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Władysława I. na decyzję Wojewody M. z dnia 29 marca 1999 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych na cele usługowe - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną w mocy decyzję organu pierwszej instancji, (...).
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta R. decyzją z dnia 31 grudnia 1998 r., opartą na art. 71 Prawa budowlanego, udzielił Jackowi A., Bogumile B., Markowi J. i Grzegorzowi K. pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych na cele usługowe - kancelarie adwokackie - w budynku przy ul. P. 9 w R. Decyzja ta, zakwestionowana w odwołaniu Aliny D., Elżbiety Ż., Marty B., Izabeli D., Władysława I., Stefana S., Krzysztofa K. i Marka K., została utrzymana w mocy decyzją Wojewody M. z dnia 29 marca 1999 r. W uzasadnieniu tej decyzji zostało stwierdzone, że występujący o zmianę przeznaczenia lokalu mieszkalnego na cele usługowe nabyli udziały w zabudowanej nieruchomości przy ul. P. 9 poprzez kupno aktem notarialnym lokalu nr 3. Lokal ten swą powierzchnią wyczerpuje w całości udział jaki posiadają w przedmiotowej nieruchomości. Z załączonego do akt sprawy aktu notarialnego wynika jednoznacznie, że Izabela i Piotr Z., jako współwłaściciele nieruchomości byli w posiadaniu i użytkowali lokal mieszkalny oznaczony numerem 3, zatem mieli prawo do zbycia swojej własności, co wymienionym wyżej aktem notarialnym z dnia 16 kwietnia 1998 r. uczynili na rzecz osób występujących o zmianę sposobu użytkowania lokalu. Zmiana sposobu użytkowania lokalu nie wprowadza zmian konstrukcyjnych w obiekcie, jak również nie powoduje powiększenia lokalu poprzez jego rozbudowę, co mogłoby wpłynąć w istotny sposób na stan posiadania wszystkich współwłaścicieli. Kamienica przy ul. P. 9 jest obiektem mieszkalno-usługowym, gdyż w jej parterze funkcjonuje kancelaria notarialna oraz zakład złotniczy. Zmiana sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na podobny istniejący lokal usługowy nie wprowadzi zmian, które w myśl art. 201 Kc wykraczają w sposób istotny poza zakres wspólnego zarządu. Projektowana zmiana nie naruszy także układu konstrukcyjnego całego budynku i polegać będzie jedynie na wykonaniu od ul. P. wejścia do lokalu. Nie ograniczy też korzystania z nieruchomości pozostałych współwłaścicieli. Nie pozostaje również w sprzeczności z ustaleniami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta, przeznaczającymi teren przy ul. P. pod strefę usługowo-mieszkaniową do adaptacji i porządkowania istniejącego zainwestowania. O prawidłowości wprowadzanych zmian adaptacyjnych świadczy również pozytywna decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 15 grudnia 1998 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty