Wyrok NSA z dnia 27 marca 2001 r., sygn. III SA 132/00
Sprowadzając z zagranicy na polski obszar celny autobusy, w wykonaniu umowy leasingu operacyjnego, Spółka wykonała dwie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to jest importu towarów oraz importu usług leasingowych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki Zasada S.A. z siedzibą w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 16 grudnia 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy zmiany opodatkowania podatkiem od towarów i usług - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W okresie od 26 czerwca do 6 września 1996 r. Spółka "Z." S.A. w wykonaniu umowy leasingu zawartej z firmą M.-B.C AG z siedzibą w Zurychu, wprowadziła na polski obszar celny autobusy turystyczne. Dokonano ich odprawy celnej czasowej i z tytułu ich importu urząd celny obliczył i pobrał podatek od towarów i usług według stawki 22 procent. Wnioskiem z dnia 13 września 1996 r. Spółka "Z." S.A. zwróciła się do Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga o sprostowanie obliczenia podatku od towarów i usług. Podniesiono, że z istoty umowy leasingu wynika, że dokonany został import usług, a nie import towarów. W związku z tym podstawą opodatkowania powinna stanowić kwota, którą obowiązany jest zapłacić usługodawca, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty