Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2001 r., sygn. IV SA 2641/98
Zmiana sposobu wykorzystania obiektu wybudowanego na nieruchomości wywłaszczonej zgodnie z celem wywłaszczenia, nie stanowi w świetle art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. nr 115 poz. 741 ze zm./ przesłanki do przyjęcia, że nieruchomość stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Maksymiliana R. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia 3 listopada 1998 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości - skargę oddala.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 3 listopada 1998 r. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w powołaniu na art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa, po rozpatrzeniu odwołania Maksymiliana R. od decyzji Wojewody B. z dnia 31 lipca 1998 r. o odmowie zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, położonej w miejscowości T., oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr 59/1 o pow. 0,1600 ha - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami warunkiem zwrotu nieruchomości wywłaszczonej jest jej zbędność na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Pojęcie "zbędności" zostało zdefiniowane w art. 137 ust. 1 oraz ust. 2 tej ustawy. W myśl tych przepisów nieruchomość uznaje się za zbędną na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej, jeśli pomimo upływu 7 lat od dnia nabycia nieruchomości, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu, albo utraciła moc decyzja o ustaleniu lokalizacji lub warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu a cel nie został zrealizowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty