25.01.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2001 r., sygn. III SA 3105/99

Zdarzeniem rodzącym obowiązek podatkowy w razie wystawienia faktury lub rachunku uproszczonego, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku, jest sam fakt wystawienia faktury lub rachunku uproszczonego, w którym została wykazana kwota tego podatku, chyba że przepisy ustawy przewidują szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek zapłaty podatku na podstawie przepisu art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ma miejsce także w przypadkach braku sprzedaży.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "TS" Spółka z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 7 maja 1999 r. "TS" Spółka z o.o. w W. zwrócił się do Urzędu Skarbowego W. z żądaniem stwierdzenia nadpłaty z tytułu nienależnie zapłaconego podatku od towarów i usług za styczeń 1999 r. od sprzedaży blankietów do zawierania zakładów w grach losowych w kwocie 179.489,65 zł. Jako podstawę żądania powołano art. 79 par. 1 w związku z art. 79 par. 2 Ordynacji podatkowej, zaś w uzasadnieniu powołano się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 października 1998 r. III SA 680/97 /Monitor Podatkowy 2000 nr 1 str. 34/, w którym Sąd stwierdził m.in., iż sprzedaż przez podmiot prowadzący gry liczbowe blankietu służącego do typowania liczb nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż tego rodzaju działalność mieści się w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych, która podlega opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do takiej działalności przepisów tej ustawy nie stosuje się. Ponadto Sąd zakwestionował ustalenia organów podatkowych uznające przedmiotowe blankiety za towar w rozumieniu przepisów ww. ustawy. W żądaniu nadmieniono także, że sprzedaż blankietów była dokumentowana wewnętrznymi rachunkami uproszczonymi i podano, że "TS" kwoty należne z tytułu sprzedaży blankietów przyjął do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, deklarując i wpłacając wynikający z tego tytułu podatek za poszczególne okresy rozliczeniowe. Działania takie miały wynikać ze stanowiska zajętego przez organy skarbowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp