Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2001 r., sygn. I SA/Po 826/00
1. Zgromadzenie Wspólników może wyłączyć zysk od podziału, lecz musi mieć do tego wyraźne upoważnienie umowne. Ogólny zapis jest niewystarczający dla wyłączenia zysku od podziału. Umowa musiałaby wyraźnie zezwolić Zgromadzeniu Wspólników na wyłączenie całego lub części zysku od podziału.
2. Stan polegający na wykorzystaniu przez Spółkę czystego zysku należnego wspólnikom na bieżące potrzeby spółki jest równoznaczny z uzyskaniem przez tę osobę prawną nieodpłatnego świadczenia.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Fabryki Metalowej "M." Spółka z o.o. w P. na decyzję Izby Skarbowej w P. Ośrodek Zamiejscowy w P. z dnia 29 lutego 2000 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1997 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Inspektor Kontroli Skarbowej przeprowadził kontrolę w "M." spółka z o.o. w P. w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem za 1997 r.
W trakcie kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za 1997 r. Według ustaleń organu spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów poprzez błędne ustalenie kosztu własnego sprzedanych wyrobów. Spółka ujęła jako koszt w 1997 r. całość odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych łącznie z przypadającymi na pozostające w zapasie wyroby gotowe. Spowodowało to zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o 3.841,72 zł. Ponadto spółka zaniżyła przychody z tytułu nie ujęcia w nich wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem w 1997 r. z pozostawionego do jej dyspozycji osiągniętego w latach ubiegłych zysku w łącznej kwocie 221.254,28 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty