22.02.2001

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2001 r., sygn. II SA/Łd 1655/00

W rozpoznawanej sprawie decyzje organów obu instancji nie dotyczyły przywrócenia stosunków wodnych do stanu poprzedniego, a określały obowiązek wykonania urządzenia zapobiegającego szkodom, toteż od decyzji organu I instancji przysługiwało stronom prawo wniesienia odwołania do SKO.

W tej sytuacji nie można stwierdzić ani naruszenia przepisów prawa materialnego ani też przepisów postępowania administracyjnego przez organy administracyjne, które prawidłowo przeprowadziły postępowanie w sprawie. Skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Taka ocena jest wynikiem obowiązujących regulacji prawnych i wypływającego z nich wniosku, że zaskarżona decyzja i poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie naruszają prawa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jadwiga D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 16 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie: przywrócenia stosunków wodnych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 1 czerwca 2000 r., wydaną na podstawie art. 36 ust. 3 pkt 1 i art. 50 ustawy z dnia 24 października 1974 r.- Prawo wodne /Dz.U. nr 38 poz. 230 ze zm./, Prezydent Miasta P. zobowiązał Urszulę W., właścicielkę nieruchomości położonej przy ul. Ł. 10 w P. do wybudowania, w terminie 30 dni, w istniejącym ogrodzeniu na granicy z działką przy ul. Ł. 12 trwałej podmurówki betonowej o wysokości min. 25 cm ponad poziom terenu. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, że Henryka D. złożyła wniosek o wszczęcie postępowania w związku z naruszeniem stosunków wodnych. W jej ocenie przyczyną powyższego było nawiezienie przez właścicielkę nieruchomości przy ul. Ł. 10 kilku wywrotek ziemi, co spowodowało wywyższenie terenu, a co za tym idzie spływ wód opadowych na działkę przy ul. Ł. 12. W toku postępowania administracyjnego Henryka D. zmarła, a w jej prawa wstąpiła Jadwiga D. Po dokonaniu wizji w terenie stwierdzono, że na teren posesji przy ul. Ł. 10 w P. została nawieziona warstwa ziemi urodzajnej i posiana trawa, a ukształtowanie terenu jest takie, że powstał spadek w kierunku nieruchomości przy ul. Ł. 12. Zawyżenie terenu wynosi średnio 10 cm i stopniowo wzrasta w kierunku budynku. Zgodnie z przepisami Prawa wodnego właściciel nie może zmieniać stanu wody na gruncie, jeżeli taka zmiana mogłaby szkodliwie oddziaływać na nieruchomości sąsiednie. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania go na teren sąsiedniej nieruchomości może odbywać się tylko za zgodą jej właściciela. W odwołaniu od powyższej decyzji Jadwiga D. zarzuciła, że rozstrzygnięcie nie określa wymiarów podmurówki, warunków jej wykonania, szczelności i trwałości, brak też opisu zakończeń zabezpieczających przed ujściem wody wzdłuż murku. W opinii odwołującej się decyzja jest niefachowa i niejasna, błędnie ustalono różnicę poziomu terenów, a ustalony sposób przywrócenia stanu poprzedniego nie gwarantuje powstawaniu szkód w przyszłości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty