02.02.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2001 r., sygn. I SA/Lu 1293/99

W prawie cywilnym, stan faktycznego władztwa nad rzeczą określany jest mianem posiadania i składają się nań dwa elementy: corpus possessionis - element fizyczny wyrażający się we władaniu rzeczą oraz animus possessionis element psychiczny wyrażający się w woli wykonywania tego władztwa. W związku z tym, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przeniesienie posiadania, tj. wydanie rzeczy nastąpić może zarówno poprzez wyzbycie się przez dotychczasowego posiadacza obu wymienionych elementów /zarówno corpus, jak i animus/, jak też przez wyzbycie się przez takiego posiadacza jedynie woli władania rzeczą /animus/. Skoro jednak w tym ostatnim przypadku nie dochodzi do utraty przez dotychczasowego posiadacza władania rzeczą /corpus/, to nowy posiadacz nie może tej rzeczy otrzymać w rozumieniu przywołanym wyżej. Nie zawsze zatem wydanie rzeczy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego odpowiada pojęciowo otrzymaniu towaru w rozumieniu art. 19 ust. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

Ustawodawca konstruując przepis art. 19 ust. 3a ustawy nie posłużył się znanym systemowi prawa polskiego pojęciem "wydanie rzeczy / towaru" ale użył słowa "otrzymanie", co - przy uwzględnieniu powyższego oraz założeniu racjonalności ustawodawcy - wskazuje, że nie chodziło o identyfikowanie dyspozycji art. 19 ust. 3a ustawy z wydaniem rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "Fundusz Usług Leasingowych" spółka z o.o. w L. na decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 19 listopada 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące luty, marzec oraz sierpień-grudzień 1997 roku:

I. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej podatku od towarów i usług za miesiące październik, listopad i grudzień 1997 roku;

II. oddala skargę w pozostałej części; (...).


UZASADNIENIE

Jak wynika z akt postępowania podatkowego, decyzją z dnia 25 sierpnia 1999 r., (...), Trzeci Urząd Skarbowy w L. określił "Fundusz Usług Leasingowych" spółce z o.o. w L. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące luty, marzec oraz sierpień-grudzień 1997 roku, zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług oraz odsetki za zwłokę od tych zaległości podatkowych na dzień wydania decyzji, a także ustalił dodatkowe zobowiązania podatkowe w tym podatku za wymienione miesiące, wskazując w uzasadnieniu, że przy podejmowaniu tej decyzji wziął pod uwagę zebrany materiał dowodowy w zakresie rozliczania przez Spółkę podatku od towarów i usług za okres objęty decyzją, zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp