17.12.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2001 r., sygn. I SA/Ka 2050-2054/00

Dokonanie wymiany oleju może być uznane za czynności wchodzącą w skład usługi naprawy, jeżeli jest to konieczne ze względu na potrzebę przywrócenia samochodowi jego pierwotnego stanu używalności. Czynność ta może być wyszczególniona na fakturze, co ma służyć jedynie poinformowaniu usługobiorcy o dokonanych czynnościach w ramach wykonywanej usługi, ale za całość usługi należy określić jedną kwotę zapłaty.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi (...) na decyzje Izby Skarbowej w /..../ z dnia 2 sierpnia 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (...), zobowiązania podatkowego, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę - uchyla zaskarżone decyzje; (...).


UZASADNIENIE

Pięcioma decyzjami ostatecznymi z dnia 4 sierpnia 2000 r. zostały utrzymane w mocy decyzje Urzędu Skarbowego (...) w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za kolejne miesiące (...) zobowiązania podatkowego, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę na dzień wydania decyzji.

(...) w ich podstawie materialnej powołano przepisy art. 10 ust. 1, art. 14 ust. 7a, art. 26, art. 27 ust. 8 pkt 2 i art. 31 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ zaś w ich uzasadnieniach różniących się jedynie odniesieniami do realiów poszczególnych okresów rozliczeniowych przedstawiono następujący stan faktyczny oraz argumentację prawną: W dniu (...) pracownicy Urzędu Skarbowego w (...) przeprowadzili kontrolę w (...) - w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem za poszczególne, objęte decyzjami okresy.

W jej toku stwierdzono, że podatnik, korzystający ze zwolnienia w latach 1997-1999 na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - w ramach świadczonych usług w zakresie napraw pojazdów samochodowych dokonywał wymiany oleju. Stwierdzeniem wykonania przez podatnika powyższej czynności był po raz pierwszy rachunek uproszczony (...). Wobec tego, że w tym dniu podatnik dokonał sprzedaży towaru akcyzowego wymienionego w załączniku nr 6 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /zwaną dalej "ustawą o VAT"/ pod poz. 1 "produkty naftowe i syntetyczne, paliwa płynne" w skład których - zgodnie z Systematycznym Wykazem Wyrobów /SWW/ wchodzi również między innymi olej silnikowy, zatem zgodnie z art. 14 ust. 10 pkt 1 lit. "b" ustawy o VAT dokonanie - nawet jednorazowej sprzedaży wyrobu akcyzowego - skutkowało utratą - z mocy prawa - zwolnienia od podatku VAT. Tak więc z dniem (...) podatnik utracił zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług i z mocy prawa stał się podatnikiem podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp