Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2001 r., sygn. I SA/Ka 481/00
Uwzględnienie wniosku podatnika o rozłożenie zapłaty podatku czy zaległości podatkowej na raty co do zasady oczywiście nie stwarza po stronie organu obowiązku rozłożenia podatku /zaległości/ na taką liczbę rat, jaką proponuje podatnik. W każdym jednak razie organ powinien przeprowadzić dokładną analizę stanu materialnego podatnika w celu rozłożenia zapłaty podatku /zaległości podatkowej/ na taką liczbę rat, która byłaby możliwa do zapłaty w aktualnej sytuacji finansowej podatnika.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w K. Ośrodek Zamiejscowy w B. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w T. z dnia 8 października 1999 r. odmawiającą udzielenia rat w spłacie zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1995 r. w kwocie 87.341,00 zł. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołał przepisy art. 48 par. 1 pkt 2 oraz art. 233 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./.
W uzasadnieniu Izba Skarbowa podniosła, że pismem z dnia 17 sierpnia 1999 r. uzupełnionym pismem z dnia 30.09.1999 r. Jolanta B. zwróciła się o rozłożenie na 100 rat spłaty zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1995 roku powstałych w związku z nieprawidłowym rozliczaniem przez Biuro Podróży "K." prowadzonym przez Jolantę B. podatku od towarów i usług od usług transportu międzynarodowego oraz ze sprzedaży biletów na przejazdy autokarowe.
Organ odwoławczy zaznaczył, iż zgodnie z art. 48 par. 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika na jego wniosek może rozłożyć na raty zapłatę podatku bądź zaległości podatkowej. Z tego unormowania wynika, że rozłożenie na raty zapłaty podatku bądź zaległości podatkowej oparte jest o uznanie administracyjne. W związku z tym ustalenie przez organ podatkowy, że istnieje ważny interes podatnika, który uzasadniałby ewentualne rozłożenie na raty spłaty podatku bądź zaległości podatkowej stanowi konkretną przesłankę do rozważenia możliwości rozłożenia na raty podatku bądź zaległości podatkowej, ale samo przez się nie zobowiązuje organu podatkowego do wydania decyzji rozkładającej na raty zaległe zobowiązanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty