19.03.2001

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2001 r., sygn. II SA/Ka 1110/99

Roszczenia dotyczące nieprawidłowego usytuowania grobów, w których dokonano już pochówków mogą być dochodzone wyłącznie na drodze cywilnoprawnej, a kognicja organów administracji budowlanej jest w tym zakresie wyłączona.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Eligiusza G. i Mieczysława N. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 maja 1999 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie doprowadzenia cmentarza do stanu zgodnego z prawem - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 6 kwietnia 1999 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B.-B. nakazał Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Barbary w B.-B. doprowadzić część cmentarza parafialnego do stanu zgodnego z prawem, tj. z planem zagospodarowania cmentarza, w zakresie rodzaju grobów - poprzez skuteczną przebudowę, zamieniającą samowolnie wykonane /szczelne/ grobowce trwałe, na groby ziemne podwójne. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że wykonanie grobowców trwałych na "nowej" części cmentarza jest sprzeczne z zatwierdzonym planem jego zagospodarowania, co powoduje naruszenie art. 66 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp