Wyrok NSA z dnia 24 maja 2000 r., sygn. I SA/Wr 1319/99

1. O zakwalifikowaniu danej usługi do kategorii usług spedycyjnych decydują dwie przesłanki, które muszą być spełnione łącznie, a mianowicie a/ przesłanka obiektywna, a więc okoliczność, że dana usługa ma charakter pomocniczy związany z przewozem przesyłki, b/ przesyłka subiektywna, która oznacza, że usługa taka musi być podjęta przez spedytora na podstawie umowy spedycji, zawartej z nadawcą, względnie z odbiorcą przesyłki.

2. Prawo podatkowe nie definiuje pojęcia "spedycja", a w prawie cywilnym pojęcie to ma utrwalone znaczenie i w tym zakresie należy stosować unormowanie zawarte w art. 794 Kc.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja R. i Marka R. - spółka cywilna "K." w O. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 28 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za luty, marzec, maj, czerwiec, sierpień 1998 r. - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Pierwszy Urząd Skarbowy w O. decyzją z dnia 1 lutego 1999 r. (...) wydaną w oparciu o art. 21 par. 3 i art. 53 par. 4, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ określił spółce cywilnej "K." we W., której wspólnikami są Andrzej R. i Marek R.:

za miesiące: luty-marzec, maj-czerwiec i sierpień 1998 r.

- nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie (...), w tym: do zwrotu na rachunek bankowy kwotę (...), do przeniesienia na następny miesiąc kwotę (...),

- nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie (...),

- zaległość podatkową (...),

- odsetki na dzień wydania decyzji (...).

oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w kwocie (...), tj. wysokości odpowiadającej 30 procent kwoty zawyżenia.

W wyniku, bowiem kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy stwierdzono, iż kontrolowana spółka zawyżyła wartość sprzedaży eksportowej za marzec 1998 r., przyjmując do rozliczenia fakturę eksportową (...) z dnia 27.03.1998 r. do (...) z dnia 30.03.1998 r. na wartość 90.737, potwierdzoną przez graniczny Urząd Celny w dniu 3.04.1998 r., co jest niezgodne z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, który stanowi, że przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez Urząd Celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych art. 2 ust. 1 i 3 tejże ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty