Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2000 r., sygn. III SA 1011/99
Przepis par. 44 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024/ określa, że fakturę korygującą wystawia się również w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Treść par. 44 ust. 1 rozporządzenia pozwala zatem na ustalenie, że wskazuje on na trzy przypadki pomyłek w fakturze możliwych do skorygowania za pomocą faktury korygującej a nadto stwarza prawną możliwość innych korekt, dotyczących "jakiejkolwiek" pozycji faktury.
Przepis ten tworzy zatem bardzo szeroki zbiór pomyłek w treści faktury, możliwych do skorygowania; zbiór zamknięty jedynie tym, iż pomyłki o których w nim mowa dotyczyć muszą konkretnych pozycji faktury, a nie innych kwestii.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi KP Konsorcjum Spółki z o.o. na decyzje Izby Skarbowej w W. z dnia 26 marca 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję; (...). Podatek od towarów i usług Faktura VAT * Faktura korygująca R971024 44 ust. 1
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty