20.11.2000 Obrót gospodarczy

Uchwała składu 7 sędziów NSA z dnia 20 listopada 2000 r., sygn. FPS 8/00

Jeżeli dwa podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą zgłaszają we własnym imieniu i na własny rachunek do odprawy celnej części samochodowe stanowiące w rozumieniu reguły 2a Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej, będącej załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1995 r. w sprawie ceł na towary przywożone z zagranicy /Dz.U. nr 72 poz. 357 ze zm./ samochód w stanie nie zmontowanym lub rozmontowanym, organ celny wymierzając cło od samochodu dopuszczonego do obrotu na polskim obszarze celnym na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./ powinien dokonać wymiaru cła bez uwzględnienia udziału tych podmiotów w prawie własności sprowadzanego samochodu i bez określania zakresu ich odpowiedzialności za należności celne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny przy udziale Włodzimierza Skoniecznego, prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie ze skargi Dariusza M. i Jacka K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 24 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2000 r. na posiedzeniu jawnym wątpliwości prawnych przekazanych przez skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2000 r. I SA/Wr 199/98, do wyjaśnienia w trybie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./:

Czy w sytuacji, gdy z okoliczności faktycznych wynika, że w trybie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne dwa podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą zgłaszają we własnym imieniu i na własny rachunek do odprawy celnej części samochodowe stanowiące w rozumieniu reguły 2a Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej /ORINS/ samochód w stanie rozmontowanym /nie zmontowanym/, organ celny winien - wymierzając na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy Prawo celne cło od samochodu dopuszczonego do obrotu na polskim obszarze celnym i stanowiącego ich wspólną własność -dokonać tego wymiaru w częściach uwzględniających ich udziały we współwłasności w częściach ułamkowych sprowadzonego samochodu, czy też z pominięciem tej okoliczności, bez określania zakresu odpowiedzialności współwłaścicieli z tego tytułu lub określenia jej jako solidarnej?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp