Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2000 r., sygn. V SA 537/00
Okoliczność, że dany podmiot prowadzi gospodarkę finansową, pozyskuje i wydatkuje środki finansowe w związku ze swą działalnością nie wyklucza wykonywania obok innych zadań także działalności stanowiącej pomoc humanitarną, a art. 190 par. 1 pkt 12 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ obejmuje swą hipotezą wszystkie podmioty prowadzące działalność humanitarną, także i te, dla których nie jest to działalność wyłączna.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Stanisława Popowskiego w O. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 20 stycznia 2000 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenie długu celnego - zaskarżoną decyzję uchyla; (...).
UZASADNIENIE
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w O. dokonał zgłoszenia celnego towaru w postaci: urządzenia do ultrasonografii i 3 pomp infuzyjnych wraz z przewodami do pomp i strzykawkami otrzymanych na podstawie umowy darowizny od Rotary Club z Niemiec i wniósł o dopuszczenie tego towaru do obrotu na polskim obszarze celnym oraz o zwolnienie od cła na podstawie art. 190 par. 1 pkt 12 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty