Wyrok NSA z dnia 2 października 2000 r., sygn. V SA 3002/99
1. Opłaty licencyjne są związane z istotą znaku towarowego i stanowią "warunek" sprzedaży towaru, w znaczeniu, jaki temu terminowi nadaje art. 30c ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./.
2. Błędne jest mechaniczne potraktowanie przez organy administracji celnej breloków reklamowych tak, jak markowych kosmetyków, do których odnosi się umowa licencyjna i na których ciąży opłata licencyjna, podwyższająca wartość celną.
Należy stwierdzić, że jeśli objęcie importowanego towaru, nie będącego kosmetykami przeznaczonymi do sprzedaży, jest wyrazem praktyki stosowanej przez organy administracji celnej, aby przy obliczeniu "wskaźnika przeliczeniowego" zwiększającego wartość celną towaru, wliczać wszelkie kwoty importu, niezależnie od tego, czy chodzi o kosmetyki, czy też inne towary, nie objęte ochroną licencji, to świadczy o błędnej konstrukcji i obliczeniu "wskaźnika przeliczeniowego" w ogólności.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "ACP" Spółka z o.o. na decyzje Prezesa Głównego Urzędu Ceł (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną skargę.
UZASADNIENIE
Skarżący, firma "ACP" Sp. z o.o., sprowadziła do Polski z Niemiec kosmetyki /żel do kąpieli/ oraz breloczki do kluczy, których wartość celną określono na 1.084 DEM i w stosunku do których wymierzono cło od tej właśnie wartości, zgłoszonej przy wniosku o wszczęcie postępowania celnego. Stosowną decyzję zamieszczono w dokumencie (...) z 3 czerwca 1996 r.
Następnie jednak, w wyniku kontroli uznano, iż nastąpiło zaniżenie wartości celnej tej partii towaru, ponieważ nie doliczono do wartości celnej opłat licencyjnych poniesionych na rzecz kontrahenta zagranicznego. W trakcie kontroli ujawniono bowiem umowę z 1 stycznia 1994 r. zawartą między Skarżącym a "API" z Nowego Jorku, w której to umowie Skarżący zobowiązuje się ponosić opłaty licencyjne z tytułu korzystania ze znaku towarowego w Polsce firmy "A.". Ustalona wartość celna wskazanej wyżej partii towaru nie uwzględniała opłat licencyjnych z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty