13.06.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2000 r., sygn. III SA 1376/99

Jeżeli Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zamierza skutecznie postawić emitentowi zarzut naruszenia obowiązku informacyjnego, wynikającego z par. 22 ust. 1 pkt 2 w związku z par. 1 pkt 4 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 1 kwietnia 1997 r. w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu /M.P. nr 21 poz. 213 ze zm./ i z tego tytułu wymierzyć mu sankcję na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi /Dz.U. nr 118 poz. 754/, to powinna wyraźnie wykazać, które stwierdzenia sprawozdania finansowego zostały zniekształcone, w wyniku pominięcia w informacji dodatkowej zdarzeń zaistniałych po dniu bilansowym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę Spółki Akcyjnej "U" w W. na decyzję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie wprowadzenia papierów wartościowych do publicznego obrotu i nałożenia kary pieniężnej.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 8 stycznia 1999 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uchyliła cztery swoje decyzje, wydane na przestrzeni lat 1992-1997, zezwalające spółce akcyjnej "U." na wprowadzenie do publicznego obrotu określonej liczby akcji zwykłych na okaziciela oraz akcji imiennych, uprzywilejowanych co do głosu. Jednocześnie nałożyła na Spółkę karę pieniężną w kwocie 500.000 zł.

Zarówno uchylenie decyzji, jak i nałożenie kary pieniężnej nastąpiło - według Komisji - "(...) z powodu niewykonania obowiązków określonych w art. 81 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 1 kwietnia 1997 r. w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (...)". Jako materialnoprawną podstawę decyzji Komisja powołała art. 85 ust. 1 pkt 3 Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Przepis ten stanowił, że w przypadku gdy emitent nie wykonuje obowiązków, o których mowa między innymi w art. 81, albo wykonuje je nienależycie, Komisja może uchylić decyzję o wyrażeniu zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, nakładając jednocześnie karę pieniężną do wysokości 500.000 zł. Obowiązki, wynikające ze wskazanego przez Komisję art. 81 ust. 1 pkt 2 i 3, polegały na przekazywaniu informacji o wszelkich zdarzeniach, które mogłyby w sposób znaczący wpłynąć na cenę lub wartość papieru wartościowego, a także na przekazywaniu informacji bieżących i okresowych. Informacje te powinny wpływać w określonych terminach do Komisji, do spółki prowadzącej giełdę lub do spółki prowadzącej dla danych papierów rynek pozagiełdowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp