05.05.2000 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 maja 2000 r., sygn. III SA 954/99

Zastrzeżenie mocodawcy, o którym mowa w art. 101 par. 2 Kc, umożliwiające zachowanie ważności pełnomocnictwa po jego śmierci, nie upoważnia pełnomocnika do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej zmarłego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ewy S. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 18 marca 1999 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do lipca 1997 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 marca 1999 r. Izba Skarbowa w W. uchyliła w części decyzję Urzędu Skarbowego W.-M. z dnia 4 grudnia 1998 r. określającą Ewie S. podatek od towarów i usług za okres od kwietnia do lipca 1997 r. i w tym zakresie orzekła co do istoty sprawy. W szczególności Izba Skarbowa określiła w mniejszym wymiarze niż organ pierwszej instancji podatek za czerwiec i lipiec 1997 r. zmniejszając jednocześnie zaległość za maj, czerwiec i lipiec 1997 r. oraz kwotę odsetek. W pozostałym zakresie Izba Skarbowa utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję.

Organy obu instancji ustaliły, że Ewa S. w okresie od dnia 5 kwietnia 1997 r. do dnia 14 czerwca 1997 r. kontynuowała działalność gospodarczą zmarłego w dniu 4 kwietnia 1997 r. męża, posługując się jego numerem NIP, wystawiając i pobierając faktury VAT oraz składając deklaracje podatkowe za wymieniony wyżej okres. Zdaniem organów podatkowych, było to niedopuszczalne, gdyż zdolność prawna człowieka ustaje z chwilą jego śmierci. Z kolei mienie wchodzące w skład masy spadkowej nie jest wyposażone w zdolność prawną. Izba Skarbowa podkreśliła, że nadany podatnikowi NIP ma charakter unikatowy i nie przechodzi na spadkobierców zmarłego. Dodała, iż z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników /Dz.U. nr 142 poz. 702/ wynika, że śmierć podatnika powoduje wygaśnięcie decyzji o nadaniu NIP. W konsekwencji Izba Skarbowa przyjęła, że Ewa S. - posługując się danymi zmarłego męża - wystawiła faktury z naruszeniem art. 32 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, zwanej dalej "ustawą o VAT". Tym samym zgodnie z art. 33 ust. 1 tej ustawy podatniczka zobowiązana była do zapłaty wykazanych w fakturach kwot podatku, nie mając jednocześnie prawa do jego obniżenia o podatek naliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty